zioła na hemoroidy

4/5 - (7 votes)

Hemoroidy to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości, prowadząca do skrajnego dyskomfortu. Na szczęście, istnieją zioła, pomagające leczyć hemoroidy. Żylaki odbytu mogą powstać w czasie ciąży, lub na skutek długoterminowych ataków biegunki lub zaparć, otyłości i uciążliwych wypróżnień. Zioła mogą pomóc obkurczyć hemoroidy  i złagodzić ból oraz stan zapalny. Przed rozpoczęciem leczenia ziołami na hemoroidy  należy  skonsultować się z lekarzem.

 

Działania ziół na hemoroidy

Zioła stosowane na hemoroidy obkurczają je. Niektóre zioła przepisane na hemoroidy wykazują działanie przeciwzapalne, wpływając na odpowiedź organizmu na uszkodzenie tkanek i zmniejszając obrzęk wewnętrzny i zewnętrzny. Ściągające naczynia zioła mogą pomóc zmniejszyć krwawienie oraz uszczelnić uszkodzone tkanki. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu  ziół na hemoroidy należy skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu uzyskania informacji na temat dawkowania ziół w żylakach odbytu.

Kasztanowiec znane zioło w  leczeniu hemoroidów

Kasztanowiec jest powszechnie zalecany jako wewnętrzny środek, który należy przyjmować w regularnych małych dawkach w formie nalewki. Kapsułki oraz herbata są również dostępne, ale wykazują różną skuteczność. Kasztanowiec to ściągające, przeciwzapalne zioło, które jest znane z właściwości wzmacniania układu naczyniowego. Jak zawsze, należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem próby stosowania domowych sposobów leczenia hemoroidów. Wiele preparatów ziołowych jest przeciwwskazanych, dlatego należy  być świadomym ich działania przed rozpoczęciem leczenia. Warto też porozmawiać z lokalnym zielarzem aby pomógł znaleźć ziołowy preparat, który jest najodpowiedniejszy na hemoroidy. Kasztanowiec albo Aesculus hippocastanum, to drzewo liściaste z różowymi i białymi kwiatami oraz dużymi nasionami. Tradycyjnie uzdrowiciele używają nasiona kasztanowca do  leczenia tonusu / napięcia naczyń  krwionośnych i hemoroidów odbytu oraz i żylaków. Aktywne składniki kasztanowca zawierają saponiny i garbniki, a nasiona mają przeciwzapalne i ściągające właściwości.W książce „The Herbal Apteka,” Dr Linda B. Biały ekspert Steven Foster poleca picie herbaty i nalewki z kasztanowca, a także zastosowanie schłodzonej herbaty w postaci miejscowego kompresu na obrzęknięte tkanki w hemoroidach. W tym celu należy dodać do herbaty jedną łyżeczkę suszonych nasion zalanych wrzątkiem w jednej szklance wody, odstawić do naciągnięcia na 15 minut, a potem ostudzić i stosować do użytkowania zewnętrznego. Nie należy łączyć tego zioła z lekami przeciwzakrzepowymi.

Oczar wirginijski a hemoroidy

Choć oczar wirgijski ma źle brzmiącą nazwę, to jest uważany za jeden z pierwszych zewnętrznych środków stosowanych na hemoroidy na zewnątrz kanału odbytu. Fani oczaru nazywają go „drzewem uzdrawiania” .Zazwyczaj oczar wirgijski pochodzi z kory i liści, a preparat  w formie kremu, płynu lub maści nanosi się bezpośrednio na powierzchnię zmienioną chorobowo albo za pomocą kulek bawełny czy też  leczniczych elektrod.

Oczar wirginijski - Hamamelis virginianaZe względu na swoje ściągające właściwości, oczar wirgijski prowadzi do  skurczu naczyń krwionośnych i powoduje kurczenie hemoroidów, a tym samym zmniejsza obrzęk i dyskomfort w żylakach odbytu. Oczar wirginijskiego lub oczar wirginijski, pochodzi z Ameryki Północnej a znany jest jako tradycyjny środek na hemoroidy i inne zaburzenia żylne. Liście i kora tego zioła są bogate w garbniki, które wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne w chorobie hemoroidalnej.

Zielarz kliniczna David Hoffmann, w swej  książce z 2003 roku, „Medical Herbalism: The Science and Practice of medicine„, sugeruje, by  stosować mieszaninę 80 ml destylowanej oczaru wirginijskiego oraz 10 ml nalewki kasztanowca zewnętrznie w żylakach odbytu -po wypróżnieniu. Należy jednak  zmniejszyć ilość oczaru wirgijakiego  gdy skóra zaczyna być podrażniona.

Dąb – zioło na żylaki odbytu

Dąb, Quercus spp., stosowany jako zioło na żylaki odbytu to wysokie drzewo liściaste o silnym działaniu ściągającym, antyseptycznym i przeciwzapalnym. Zielarze używają kory dębu  w leczeniu hemoroidów i biegunki.Aktywne składniki dębu zawierają katechiny i proantocyjanidyny, które można stosować  wewnętrznie lub zewnętrznie. Zielarz David Hoffmann doradza by  używać wywaru z kory dębu  jako lewatywa na hemoroidy odbytu.

W związku z tym należy przygotować wywar z zioła dębu  gotując jedną łyżeczkę kory dębu w jednej szklance wody przez 15 minut, a potem ostudzić i użyć na żylaki odbytu lub wypić.  Można również stosować kompresy, które są nasączone schłodzonym wywarem na zewnątrz.Nie wolno stosować tego zioła, jeśli ma się zaparcia w przebiegu żylaków odbytu.

Ocet jabłkowy a zioła na hemoroidy

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy, czyli ACV na hemoroidy- jako cydr jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych  środków w leczeniu  żylaków odbytu. Wystarczy namoczyć wacik albo  papier toaletowy z ACV i zastosować go na okolicę hemoroidów odbytu.Powinno się powtórzyć ten proces, aż zapalenie zniknie i dojdzie do ustąpienia objawów hemoroidów odbytu. Poprawę można zauważyć natychmiast. Ewentualnie można dodać ACV (pół szklanki) w chorobie hemoroidalnej do kąpieli Sitz.

 

Rutyna a hemoroidy

Rutyna – to związek, który można znaleźć w wielu roślinach, takich jak gryka, pomarańcza, grejpfrut, cytryna, żurawina i szparagi (aby wymienić tylko kilka). Rutyna to kolejne zioło na hemoroidy, które jest często wykorzystywane w leczeniu. Można je kupić w postaci suplementu, co jest  chyba najlepszym rozwiązaniem.

Olej kokosowy jako zioło na hemoroidy

Olej kokosowyOlej kokosowy –można stosować  bezpośrednio na hemoroidy, potem go spłukać i powtórzyć kurację . Stosując olej kokosowy na hemoroidy można uzyskać szybko poprawę stanu zdrowia, a żylaki odbytu powinny zniknąć w przeciągu zaledwie kilku dni.

Aloe vera, aloes w leczeniu żylaków odbytu

aloe vera na hemoroidyAloe Vera – stosuje się tak jak powyższe zabiegi na żylaki odbytu czyli , po prostu należy zastosować aloes na obszar dotknięty chorobą hemoroidalną w celu złagodzenia objawów.

You may also like

6 thoughts on “Jakie zioła pić na hemoroidy?

  1. Żylaki odbytu nie należą do najprzyjemniejszych schorzeń. Picie ziół może wspomóc walkę z hemoroidami oraz pomóc w leczeniu tych mniej zaawansowanych przypadków. Niestety, coraz częściej zdarza się, że na samo picie ziół jest już za późno. Warto wtedy zastanowić się nad różnego rodzaju zabiegami, które nie są tak inwazyjne jak typowe operacje, a równie skuteczne.

    Reply
      1. Ja kupowalam akurat w internecie na proctovitale.pl, ale moze normalnie w aptekach tez sa takie dostepne. Proporcji dokladnie nie pamietam, musialabym poczytac instrukcje.

        Reply

Post Comment