zioła na hemoroidy

Jakie zioła pić na hemoroidy?
4.3 (85%) 4 votes

Hemoroidy to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości, prowadząca do skrajnego dyskomfortu. Na szczęście, istnieją zioła, pomagające leczyć hemoroidy. Żylaki odbytu mogą powstać w czasie ciąży, lub na skutek długoterminowych ataków biegunki lub zaparć, otyłości i uciążliwych wypróżnień. Zioła mogą pomóc obkurczyć hemoroidy  i złagodzić ból oraz stan zapalny. Przed rozpoczęciem leczenia ziołami na hemoroidy  należy  skonsultować się z lekarzem.

 

Działania ziół na hemoroidy

Zioła stosowane na hemoroidy obkurczają je. Niektóre zioła przepisane na hemoroidy wykazują działanie przeciwzapalne, wpływając na odpowiedź organizmu na uszkodzenie tkanek i zmniejszając obrzęk wewnętrzny i zewnętrzny. Ściągające naczynia zioła mogą pomóc zmniejszyć krwawienie oraz uszczelnić uszkodzone tkanki. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu  ziół na hemoroidy należy skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu uzyskania informacji na temat dawkowania ziół w żylakach odbytu.

Kasztanowiec znane zioło w  leczeniu hemoroidów

Kasztanowiec jest powszechnie zalecany jako wewnętrzny środek, który należy przyjmować w regularnych małych dawkach w formie nalewki. Kapsułki oraz herbata są również dostępne, ale wykazują różną skuteczność. Kasztanowiec to ściągające, przeciwzapalne zioło, które jest znane z właściwości wzmacniania układu naczyniowego. Jak zawsze, należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem próby stosowania domowych sposobów leczenia hemoroidów. Wiele preparatów ziołowych jest przeciwwskazanych, dlatego należy  być świadomym ich działania przed rozpoczęciem leczenia. Warto też porozmawiać z lokalnym zielarzem aby pomógł znaleźć ziołowy preparat, który jest najodpowiedniejszy na hemoroidy. Kasztanowiec albo Aesculus hippocastanum, to drzewo liściaste z różowymi i białymi kwiatami oraz dużymi nasionami. Tradycyjnie uzdrowiciele używają nasiona kasztanowca do  leczenia tonusu / napięcia naczyń  krwionośnych i hemoroidów odbytu oraz i żylaków. Aktywne składniki kasztanowca zawierają saponiny i garbniki, a nasiona mają przeciwzapalne i ściągające właściwości.W książce “The Herbal Apteka,” Dr Linda B. Biały ekspert Steven Foster poleca picie herbaty i nalewki z kasztanowca, a także zastosowanie schłodzonej herbaty w postaci miejscowego kompresu na obrzęknięte tkanki w hemoroidach. W tym celu należy dodać do herbaty jedną łyżeczkę suszonych nasion zalanych wrzątkiem w jednej szklance wody, odstawić do naciągnięcia na 15 minut, a potem ostudzić i stosować do użytkowania zewnętrznego. Nie należy łączyć tego zioła z lekami przeciwzakrzepowymi.

Oczar wirginijski a hemoroidy

Choć oczar wirgijski ma źle brzmiącą nazwę, to jest uważany za jeden z pierwszych zewnętrznych środków stosowanych na hemoroidy na zewnątrz kanału odbytu. Fani oczaru nazywają go “drzewem uzdrawiania” .Zazwyczaj oczar wirgijski pochodzi z kory i liści, a preparat  w formie kremu, płynu lub maści nanosi się bezpośrednio na powierzchnię zmienioną chorobowo albo za pomocą kulek bawełny czy też  leczniczych elektrod.

Oczar wirginijski - Hamamelis virginianaZe względu na swoje ściągające właściwości, oczar wirgijski prowadzi do  skurczu naczyń krwionośnych i powoduje kurczenie hemoroidów, a tym samym zmniejsza obrzęk i dyskomfort w żylakach odbytu. Oczar wirginijskiego lub oczar wirginijski, pochodzi z Ameryki Północnej a znany jest jako tradycyjny środek na hemoroidy i inne zaburzenia żylne. Liście i kora tego zioła są bogate w garbniki, które wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne w chorobie hemoroidalnej.

Zielarz kliniczna David Hoffmann, w swej  książce z 2003 roku, “Medical Herbalism: The Science and Practice of medicine“, sugeruje, by  stosować mieszaninę 80 ml destylowanej oczaru wirginijskiego oraz 10 ml nalewki kasztanowca zewnętrznie w żylakach odbytu -po wypróżnieniu. Należy jednak  zmniejszyć ilość oczaru wirgijakiego  gdy skóra zaczyna być podrażniona.

Dąb – zioło na żylaki odbytu

Dąb, Quercus spp., stosowany jako zioło na żylaki odbytu to wysokie drzewo liściaste o silnym działaniu ściągającym, antyseptycznym i przeciwzapalnym. Zielarze używają kory dębu  w leczeniu hemoroidów i biegunki.Aktywne składniki dębu zawierają katechiny i proantocyjanidyny, które można stosować  wewnętrznie lub zewnętrznie. Zielarz David Hoffmann doradza by  używać wywaru z kory dębu  jako lewatywa na hemoroidy odbytu.

W związku z tym należy przygotować wywar z zioła dębu  gotując jedną łyżeczkę kory dębu w jednej szklance wody przez 15 minut, a potem ostudzić i użyć na żylaki odbytu lub wypić.  Można również stosować kompresy, które są nasączone schłodzonym wywarem na zewnątrz.Nie wolno stosować tego zioła, jeśli ma się zaparcia w przebiegu żylaków odbytu.

Ocet jabłkowy a zioła na hemoroidy

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy, czyli ACV na hemoroidy- jako cydr jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych  środków w leczeniu  żylaków odbytu. Wystarczy namoczyć wacik albo  papier toaletowy z ACV i zastosować go na okolicę hemoroidów odbytu.Powinno się powtórzyć ten proces, aż zapalenie zniknie i dojdzie do ustąpienia objawów hemoroidów odbytu. Poprawę można zauważyć natychmiast. Ewentualnie można dodać ACV (pół szklanki) w chorobie hemoroidalnej do kąpieli Sitz.

 

Rutyna a hemoroidy

Rutyna – to związek, który można znaleźć w wielu roślinach, takich jak gryka, pomarańcza, grejpfrut, cytryna, żurawina i szparagi (aby wymienić tylko kilka). Rutyna to kolejne zioło na hemoroidy, które jest często wykorzystywane w leczeniu. Można je kupić w postaci suplementu, co jest  chyba najlepszym rozwiązaniem.

Olej kokosowy jako zioło na hemoroidy

Olej kokosowyOlej kokosowy –można stosować  bezpośrednio na hemoroidy, potem go spłukać i powtórzyć kurację . Stosując olej kokosowy na hemoroidy można uzyskać szybko poprawę stanu zdrowia, a żylaki odbytu powinny zniknąć w przeciągu zaledwie kilku dni.

Aloe vera, aloes w leczeniu żylaków odbytu

aloe vera na hemoroidyAloe Vera – stosuje się tak jak powyższe zabiegi na żylaki odbytu czyli , po prostu należy zastosować aloes na obszar dotknięty chorobą hemoroidalną w celu złagodzenia objawów.

Podobne post

2 thoughts on “Jakie zioła pić na hemoroidy?

Post Comment