3.3/5 - (12 votes)

hemoroidy ból co robićTypowe problemy trawienne, w tym hemoroidy i szczeliny odbytu, mogą powodować świąd, ból oraz ogólny dyskomfort. Żylaki odbytu lub odbytnicy stają się bolesne, wypełnione krwią i spuchnięte. Zwykle objawy te występują po wysiłku, w trakcie wypróżnień, często wiążą się z zaparciami. Jeśli odczuwa się dyskomfort w okolicy odbytu z powodu biegunki lub zaparcia, należy szukać sposobów by złagodzić świąd lub ból. W związku z tym należy ustalić z lekarzem metodę aby zlikwidować ból stosując odpowiednią dietę, leki, zabiegi chirurgiczne oraz domowe sposoby leczenia.

 

Złagodzenie objawów hemoroidów odbytu, leczenie bólu i krwawienia

Leczenie bólu w chorobie żylaków odbytu obejmuje stosowanie ciepłych kąpieli i kremów lub innych leków i procedur. Jeśli ma się duże hemoroidy, warto poddać się operacji i innym zabiegom.

Leczenie zachowawcze bólu żylaków odbytu poza troską o higienę odbytu (w tym kąpiele oraz nasiadówki) to dieta, regulująca wypróżnianie i fitoterapia (w tym leki takie jak„Hemorol” oraz „Hemorectal” i „Detralex” itp.).

lek-na-hemoroidy

W leczeniu bólu żylaków odbytu najlepsze wyniki daje zastosowanie stabilizowanych wyciągów z kasztanowca (Intr. Hippocastani) do wewnątrz oraz do smarowania krwawnic.

Zabiegi miejscowe leczące ból żylaków odbytu, takie jak np. lek hydrokortyzon lub krem na hemoroidy, złagodzi dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną.

Leki przeciwhemoroidalne, które leczą ból ochraniają ściany naczyń przeznaczone do zewnętrznego stosowania: preparaty te zawierają kortykosteroidy (m.in. „Hemcort-HC –w postaci maści (0,5%) oraz czopków (0,5%), „Ultraproct” – w postaci czopków i maści), preparaty, które zawierają antybiotyki („Proctosone” – maści oraz czopki) i liczne roślinne środki, które są miejscowo znieczulające (m.in. lek „Aesculan” –w postaci czopków, Herbapol-Wrocław; lek „Aesculan” – maść, oraz Herbapol-Poznań; „Neo-Aesculan” – w postaci żelu, Herbapol-Poznań). Ból w żylakach odbytu likwidują leki przeciwbólowe, w tym : Acetaminofen, Ibuprofen albo Aspiryna.

Domowe sposoby łagodzenia bólu w przebiegu hemoroidów

Aby zlikwidować ból żylaków odbytu stosuj ciepłe kąpiele. Aby zminimalizować ból, należy moczyć się w ciepłej wannie z wodą przez około 10 minut dziennie. Można też usiąść na ciepłą butelką wody w celu złagodzenia bólu hemoroidów. W przypadku leczenia bólu żylaków odbytu należy zanurzyć się w wannie z ciepłą wodą dwa lub trzy razy dziennie oraz po każdym wypróżnieniu, można użyć bezzapachowe mydło ale nie można szorować okolicy odbytu.

Po tym zabiegu należy odczekać by okolica odbytu wyschła. Można też użyć suszarki w tym celu. Wiele osób stosuje specjalne „nasiadówki”. Na przykład można umieścić miseczkę z ciepłą wodą bezpośrednio na sedes w celu moczenia okolicy odbytu. W likwidowaniu bólu korzystnie wpływa kompres położony na odbyt,co pomaga zmniejszyć opuchliznę. Ten zabieg też likwiduje ból hemoroidów.

W leczeniu bólu żylaków odbytu można stosować chusteczki lub krem z oczaru wirginijskiego, gdyż mogą łagodzić ból i swędzenie bez żadnych skutków ubocznych. Nie wolno stosować jednej chusteczki z hydrokortyzonem dłużej niż przez tydzień, chyba że lekarz zaleci inaczej.

W likwidowaniu bólu żylaków odbytu poleca się stosowanie lodu. Włóż małą zimną paczkę z lodem na bolące miejsce, a kłopoty znikną od razu. Ten zabieg należy stosować kilka razy dziennie. Tępy ból zmniejszy się wraz z obrzękiem w tej okolicy.

Nie wolno drapać żylaków, gdyż można uszkodzić skórę i spowodować, że okolica w której odczuwa się ból staje się podrażniona i swędzi. W tym przypadku objawy choroby hemoroidalnej pogarszają się.

Wybierz odzież z bawełny. Noś luźną oraz miękką bieliznę.

Dieta w łagodzeniu bólu żylaków odbytu

Aby zapobiec powstawaniu bólu w żylakach odbytu spożywaj błonnik. Włókna / błonnik zawarty minn w warzywach i owocach zmiękcza stolec. Gdy nie ma zaparć można zlikwidować ból żylaków odbytu. Błonnik występuje w ziarnach, pieczywie pełnoziarnistym i zbożach oraz świeżych owocach i warzywach. Do diety włókna należy dodawać powoli, aby uniknąć gazów i wzdęć.

warzywa i owoce mają najwięcej błonnika

W likwidowaniu bólu hemoroidów należy pić dużo płynów. Bądź dobrze nawodniony, aby stolce były miękkie i mogły łatwo przejść przez jelita. Woda w leczeniu bólu żylaków odbytu jest najlepszym wyborem. Należy pić dużo wody w ciągu dnia. Sok z suszonych śliwek to naturalny środek przeczyszczający, który może pomóc przejść masom kału przez jelita.

Ćwiczenia, oddychanie i miękkie poduszki likwidują ból

Aby zapobiegać bólowi żylaków odbytu należy regularnie ćwiczyć. Nawet szybki marsz trwający 20-30 minut dziennie może pomóc pokonać ból.

W likwidowaniu i zapobieganiu powstawaniu bólu żylaków odbytu wstrzymaj oddech, gdy pchasz, ciągniesz, lub podejmujesz wysiłek, gdyż to może doprowadzić do powstania bólu hemoroidów i krwawienia.

Aby żylaki odbytu nie bolały należy siedzieć na poduszce, a nie na twardej powierzchni.

W bolesnych żylakach odbytu należy robić sobie przerwy.Jeśli musi się siedzieć przez długi czas, należy co godzinę wstać oraz poruszać się przez co najmniej 5 minut.

Prawidłowe nawyki w łazience jako remedium na ból

 • Ogranicz czas na sedesie.
 • Jeśli papier toaletowy jest twardy spróbuj go wpierw nawilżyć.
 • Można używać nasączonych chusteczek, wacików, chusteczki dla niemowląt oraz chusteczki bezalkoholowe.

Jeśli ból żylaków odbytu jest nie do zniesienia, należy zastosować czopek, maść lub krem, aby złagodzić pieczenie oraz swędzenie.

Podwiązanie gumką hemoroidów

Jeśli zabiegi domowe nie pomagają, lekarz może zalecić podwiązanie ich gumką. Procedura ta polega na tym, iż lekarz odcina obieg hemoroidów umieszczając gumkę wokół hemoroidów odbytu. Zabieg ten powoduje utratę obiegu krwi, a hemoroid kurczy się. Procedura ta może być wykonywana tylko przez lekarza. Nie wolno próbować tego w domu.

Pochodne nitrogliceryny w leczeniu bólu po zabiegu na żylakach odbytu

Korzystne działanie nitrogliceryny wiążą się z podawaniem miejscowo działających preparatów w celu uzyskania mniejszego bólu pooperacyjnego oraz szybszego gojenia po hemoroidektomii, choć są doniesienia, w których autorzy nie potwierdzają takiego efektu, podkreślając zarazem częste objawy uboczne – ból głowy.

Pochodne Diosminy w leczeniu bólu po hemoroidektomii

Leki działające ogólnie oraz te, które przyśpieszają gojenie rany w kanale odbytu, zwłaszcza po hemoroidektomii, to m.in. preparaty diosminy, działające przeciwobrzękowo oraz przeciwbólowo i przeciwzapalnie, antyagregacyjnie a także zwiększające napięcie naczyń żylnych. Zmniejszając obrzęk kanału odbytu po przeprowadzonej hemoroidektomii, skutecznie likwidują ból w tej okolicy.

You may also like

3 thoughts on “Jak złagodzić ból hemoroidów?

 1. Długo myślałam ze hemoroidy to problem który mnie nie dotyczy, ale niestety po ciąży zaczęłam cierpieć na tą bardzo bolesną dolegliwość. Pomogły mi zwykłe czopki glicerynowe, które dokładnie smarowałam varosinem forte na żylaki przed aplikacją. Oprócz tego bezwzględna dieta i higiena, wszystko ładnie poznikało. 🙂

  Reply
   1. Ja stosowałem czopki Posterisan ale na hemoroidy zewnetrzne stadium 2-3 stopnia. Po dwoch tygodniach wszytko sie wchłoneło i nie miałem tego problemu od 3 tygodni 🙂

    Reply

Post Comment